چت‌بات مبتنی بر هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک نمونه اولیه از چت‌بات دیالوگ‌محور مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند زبان طبیعی انسان را متوجه شود و متون نوشتاری بسیار دقیقی مشابه انسان تولید کند. در‌حقیقت ChatGPT جدیدترین نسخه از GPT، خانواده‌ای از هوش مصنوعی با قابلیت تولید متن به‌حساب می‌آید. به‌زودی نسخه حرفه‌ای این هوش مصنوعی با قابلیت‌های جدید هم از راه می‌رسد که البته رایگان نخواهد بود.

 ChatGPT درمقایسه‌با موتورهای جست‌وجوی سنتی که تعداد بی‌شماری از پیوند به وب‌سایت‌های دیگر ارائه می‌دهند، پاسخ واضحی برای درخواست کاربران ایجاد می‌کند. این ابزار قابلیت‌هایی مثل تولید متن جدید و توضیح مفاهیم نیز دارد که فراتر از ویژگی‌های موتورهای جست‌وجوی سنتی است. جالب است بدانید کاربران هنگام کار با ChatGPT، از ویژگی‌هایی مطلع شده‌اند که حتی سازندگان این هوش مصنوعی از آن‌ها بی‌خبر بودند.

در ۲۳ ژانویه‌ی ۲۰۲۳، مایکروسافت از سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در OpenAI، خالق ChatGPT، خبر داد. این قرارداد به هر دو شرکت کمک می‌کند تا جایگاه کنونی خود را به‌عنوان یکی از پیش‌گامان حوزه‌ی هوش مصنوعی مولد حفظ کنند. فناوری ChatGPT می‌تواند ازطریق مقادیر بسیار زیاد داده آموزش ببیند و برای پاسخ به درخواست‌های کاربران، نتایجی را در قالب متن، عکس، موسیقی و... ایجاد کند.

جست‌وجو فقط یکی از بخش‌هایی است که کاربران مایکروسافت در آینده شاهد تغییرات مهمی در آن خواهند بود. طبق گزارش‌های متعدد، غول فناوری مستقر در ردموند برنامه‌هایی نیز برای ادغام هوش مصنوعی ChatGPT با پاورپوینت، ورد و اوت‌لوک دارد؛ اقدامی که می‌تواند نحوه‌ی تعامل و انجام کارهای روزانه‌ی بیش‌ از یک‌میلیارد نفر را تغییر دهد. به‌عنوان مثال، ادغام این فناوری با Outlook می‌تواند به کاربران در نوشتن متن ایمیل با موضوع خاص کمک کند.

مایکروسافت در بیانیه‌ی مطبوعاتی مربوط به همکاری با OpenAI اعلام کرد از مدل‌های OpenAI در محصولات مخصوص کاربران عادی و کاربران سازمانی استفاده خواهد کرد. همچنین، این شرکت وعده داد دسته‌ی جدیدی از تجربیات دیجیتالی مبتنی‌بر فناوری هوش مصنوعی را معرفی خواهد کرد.

جست‌وجوی مکالمه‌محور

در سال‌های گذشته، گوگل و زیرواحد پیشرفته‌ی DeepMind آن به‌نوبه‌ی خود روی سیستم‌های مشابه مبتنی‌بر هوش مصنوعی کار می‌کنند. غول جست‌وجوی اینترنت تصمیم گرفت این ابزارها را به‌طور‌عمومی ارائه ندهد و البته دلیل آن نگرانی‌های موجود درباره‌ی رفتار غیراخلاقی و زیر‌پا‌گذاشتن هنجارهای اجتماعی در سیستم‌های چت هوش مصنوعی است. به‌عنوان مثال، مایکروسافت سال ۲۰۱۶ چت‌باتی به‌ نام Tay را منتشر کرد که پس از انتشار سخنان نفرت‌انگیز آن، مجبور شد این هوش مصنوعی را آفلاین کند. حتی ChatGPT که قوانین متعددی برای ایجاد محتوای مثبت و دوستانه دارد، گاهی به‌دلیل دریافت ورودی‌های غیرمتعارف، پاسخ‌های ناراحت‌کننده ارائه می‌دهد.

ظاهراً برگ‌برنده‌ی اصلی مایکروسافت برای عبور از گوگل در بازار جست‌وجو، استفاده از هوش مصنوعی OpenAI است. به‌گزارش نیویورک‌تایمز، مدیران گوگل پس‌ از انتشار ChatGPT وضعیت قرمز اعلام کردند. در این گزارش، آمده است تیم‌های داخلی غول جست‌وجوی اینترنت برای شروع کار روی هوش مصنوعی از همین‌‌حالا تا کنفرانس I/O امسال که ماه می برگزار خواهد شد، دوباره منصوب شده‌اند.

چت‌بات ChatGPT جدیدترین دستاورد شرکت تحقیقاتی OpenAI است که ایلان ماسک یکی از بنیان‌گذاران آن محسوب می‌شود. این شرکت با همکاری یکی از سرمایه‌گذاران سیلیکون ولی به نام «سم آلتمن» در اواخر سال 2015 تأسیس شد و هدفش توسعه هوش دیجیتال برای کمک به بشریت است.

میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان، سؤالات خود را از این چت‌بات می‌پرسند و نتایج جالبی دریافت می‌کنند. سؤال‌ها به سبک مکالمه پاسخ داده می‌شوند و کاربران با دریافت پاسخ سؤال‌ اول می‌توانند سؤالات بعدی را نیز مطرح کنند.

موفقیت چت‌بات ChatGPT مدیران ارشد گوگل را به چالشی بزرگ دعوت کرده؛ تا جایی که این شرکت روی محصولات هوش مصنوعی تمرکز بیشتری کرده است تا بتواند در میدان رقابت حرفی برای گفتن داشته باشد.


ChatGPT چقدر باهوش است؟

همان‌طور‌که احتمالاً می‌دانید، ChatGPT چت‌باتی پیچیده است که از زمان انتشارش در اواخر نوامبر به‌عنوان ابزار آنلاین عمومی، با سرعت سرسام‌آوری میان کاربران به‌ محبوبیت رسید. این هوش مصنوعی به‌دلیل توانایی‌هایی مثل سرودن شعر و ایجاد برنامه‌های غذایی و ارائه‌ی پاسخ‌های معتبر به پرسش‌های پیچیده فقط در چند ثانیه، به سرتیتر بسیاری از خبرگزاری‌های جهان تبدیل شد.

فناوری‌های زیربنایی ChatGPT کاملاً جدید نیست؛ اما تاکنون هیچ چت‌باتی نتوانسته است مثل این پروژه میان کاربران به محبوبیت بسیاری برسد. دلیل رشد چشمگیر هوش مصنوعی مذکور این است که OpenAI تجربه‌ی کاربری جذابی را با مدل زبان GPT-3.5 ایجاد کرده است که ما آن را با عنوان ChatGPT می‌شناسیم.

GPT-3.5 نسخه‌ی بهبودیافته‌ی GPT-3 است که اولین‌بار سال ۲۰۲۰ معرفی و حجم وسیعی از داده‌ها و کدها به آن آموزش داده شد. به‌گفته‌ی محققان دانشگاه استنفورد، GPT-3 با ۵۷۰ گیگابایت متن و ۱۷۵ میلیارد پارامتر آموزش داده شده است. در مقام مقایسه، GPT-2 با ۱٫۵ میلیارد پارامتر آموزش داده شد که بیش‌ از ۱۰۰ برابر کوچک‌تر از نسخه‌ی جدید است.

افزایش مقیاس داده‌های آموزشی باعث می‌شود رفتار مدل هوش مصنوعی تغییر بسیاری پیدا کند. GPT-3 می‌تواند کارهایی مثل ترجمه‌ از انگلیسی به فرانسوی را انجام دهد که درباره‌ی آن‌ها به‌طورخاص آموزش ندیده است؛ رفتاری که قبلاً در GPT-2 وجود نداشت. کورینک می‌گوید نسخه‌ی کنونی ChatGPT احتمالاً بیشتر از هر انسان دیگری درباره‌ی جهان اطلاعات دارد و می‌تواند چنین دانشی را به‌طور مفهوم و ساده ارائه دهد.

گفته نماند ChatGPT با وجود همه‌ی قابلیت‌های جذابش، محدودیت‌هایی هم دارد. منتقدان این چت‌بات می‌گویند همیشه مشخص نیست این ابزار اطلاعات خود را از چه منبعی به‌دست می‌آورد؛ به‌همین‌دلیل، اعتماد به نتایج آن دشوار خواهد بود. منتقدان خاطرنشان کرده‌اند ChatGPT به‌دلیل ماهیت ناقص داده‌هایی که براساس آن‌ها آموزش دیده است، گاهی اطلاعات جانبدارانه یا نادرست ارائه می‌دهد.

رقابت چینی ها با ChatGPT

بایدو در چند سال گذشته، برای انتقال کسب‌و‌کار خود از بازاریابی آنلاین به فناوری‌های عمیق‌تر، میلیاردها دلار را صرف تحقیق در زمینه هوش مصنوعی کرده است.

غول چینی همراه با گروه علی‌بابا، تنسنت و ByteDance صنعت فناوری چین را کنترل می‌کنند. غول چینی پس از عقب‌افتادن از رقبای خود در عرصه‌هایی مانند تبلیغات موبایلی، ویدیو و شبکه‌های اجتماعی، در تلاش است تا رشد خود را دوباره احیا کند. علاوه بر تحقیق در زمینه هوش مصنوعی، این شرکت اکنون نیز درحال توسعه فناوری رانندگی خودران خود است.

ChatGPT، ابزار هوش مصنوعی شرکت OpenAI، از زمان عرضه عمومی در نوامبر، موردتوجه بسیار زیادی قرار گرفته و اخیراً نیز اعلام شده که تعداد کاربران روزانه آن در 40 روز به بیشتر از 10 میلیون نفر رسیده است. همچنین چت‌بات OpenAI تاکنون در چندین آزمون دانشگاهی شرکت کرده و آن‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشته است.
همان‌طور که در ویدیوی بالا مشاهده می‌کنید، صدای پخش‌شده شباهت زیادی با صدای استیو جابز دارد. متن این ویدیو هم توسط خود ChatGPT نوشته شده است. درواقع سازنده این ویدیو از ChatGPT می‌پرسد که اگر استیو جابز زنده بود، چه نظری درباره آن داشت؟ در ادامه جواب این چت‌بات، توسط هوش مصنوعی مبتنی بر یادگیری ماشینی elevenlabs.io خوانده می‌شود.

فناوری پیشرفته مورد استفاده در این ویدیو، با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی و شبیه‌سازی صدا، توانسته است صدایی بسیار شبیه به استیو جابز ایجاد کند و با استفاده از همین صدا، متن نوشته‌شده توسط ChatGPT را بخواند. اگر فکر می‌کنید صدای شبیه‌سازی‌شده استیو جابز ترسناک است، باید بگوییم که هوش مصنوعی VALL-E مایکروسافت می‌تواند تنها با نمونه‌های 3 ثانیه‌ای، هر صدایی را تقلید کند.

با توجه به پیشرفت‌های چشمگیر هوش مصنوعی در سال‌های اخیر و به‌ویژه عملکرد قابل‌توجه ChatGPT، به‌نظر می‌رسد باید منتظر دوره جدیدی در دنیای فناوری باشیم؛ دوره‌ای که می‌تواند هم جذاب و هم ترسناک باشد.

نظر شما درباره آینده هوش مصنوعی و البته ویدیوی استیو جابز چیست؟ اگر استیو جابز زنده بود، به نظرتان می‌توانستید جعلی‌بودن صدایش را تشخیص دهید؟

تجربه کاربر ایرانی زومیت همراه با بررسی و تست چت بات را در ویدیوی زیر میتوانید مشاهده کنید